0-02-05-0b85103e40f931ad32ff1ee48eb6846df4fc00fc61a47593d656a6a84f08725d_360b5b8e900ef031.jpg
Завърши първият обучителен цикъл по втората година на проекта ,,Темида вижда детето", в който ФРП е партньор

Седмата и последна обучителна група по проекта ,,Темида вижда детето" завърши своя първи тридневен тренинг, посветен на ,,Добри практики за ефективно екипно функциониране по координационния механизъм по случаи с деца-пострадали и извършители на престъпления". Семинарът се проведе между 7 и 9 април във Велинград. С това завърши и първият обучителен цикъл по проекта.

20250408_093047
Програмата включваше теми за формиране и управление на продуктивни екипи по Координационния механизъм, жизнен цикъл на екипа, екипни роли, изграждане на култура за работа в екип, емоционално-интелигентнто екипно взаимодействие, инструменти за създаване на ефективна организация на работния процес, управление на комуникацията, устойчиво и гъвкаво екипно функциониране.
20250408_092213
Съдържанието бе съобразено с профила на препочитанията и потребностите на групата, измерени чрез предварителен въпросник. В предварителните си въпроси участниците търсят практически съвети за справяне в конфликтни и стресови ситуации и за подобряване на екипната работа по дела с малолетни и непълнолетни - като пострадали и като извършители - мотивация и ефективност, включително как да се разпределят ролите в екипа и да протичат екипните срещи за постигане на общите цели, как ефективно да се провежда комуникацията в екипа, как да се управляват емоциите, какви са способите за разрешаването на конкуренция между формален и неформален лидер в един екип, за да не се наруши ефективността на екипа, необходим ли е предварителен подбор на членовете на екипи за работа по случаи с деца - пострадали и извършители на престъпления, кой следва да го извършва и какви знания и умения следва да притежава, как да се управлява ефективно работното време.
20250408_104724

Материята бе поднесена от експертен екип на ФРП чрез съчетание на интерактивни лекции и практически упражнения, сред които симулативни игрови задачи в малки екипи, индивидуални и групови тестове и дискусионни формати. 

20250408_132106

Поради големия интерес към обучителните дейности по проекта отново до участие бяха допуснати 26 участници, повече от предвидения максимален брой. От тях 13 са прокурори и следователи, 6 са съдии и 7 са психолози, инспектор ,,Детска педагогическа стая", адвокат, секретар на Местна комисия за борна с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, ръководител на Отдел за закрила на детето. Участниците-магистрати идват от окръжното и районното ниво на всички апелативни райони.

В обратните си връзки участниците споделят, че намират за особено полезен интерактивният и нестандартен формат на тренинга и препоръчват по-често провеждане на обучения от този вид. Тази група отдава голямо значение на техниките за самоопознаване, чрез които участниците са получили знания за самите себе си и обяснение за свой собствен опит, както и задачи, коиток са ги провокирали към различно мислене и взаимодействие с други хора. Най-високо участниците са оценили получените умения в областта на факторите и инструментите на ефективното екипно функциониране, екипните роли, емоционалната интелигентност и управлението на времето, комуниацкионните стилове и здравословните конфликти.

20250408_092350

През есента на участниците предстои да преминат през втори тридневен тренинг, част от двустепенните обучителни курсове по проекта, на тема ,,Добри практики за провеждане  на наказателни производства с участие на дете". Неговата програма предвижда задълбочена работа с наднационалните и националните нормативни режими и установените добри и непрепоръчителни национални и чуждестранни практики, разпознаване на уязвимости при децата, на процесуалното им значение и формиране на процесуален отговор. Материята се преподава чрез симулативно решаване на казуси в малки и големи групи с участие на дете. Едва след успешното преминаване и през двата етапа участниците получават сертификати за специализация по смисъла на Директива 2016/800 на ЕС. 

20250408_092327

Проектът ,,Темида вижда детето" се изпълнява втора поредна година в партньорство между Асоциацията на прокурорите в България и Фондацията за развитие на правосъдието, с финансовата подкрепа на семейна фондация ,,Лъчезар Цоцорков". Проектът надгражда резултатите от предходен проект на Асоциацията на прокурорите в България - ,,Детска пътека", в който експерти на ФРП взеха активно участие. Двата проекта са част от традиционна за ФРП кауза, свързана с укрепване на правата на децата и детското правосъдие в България.

До момента по проекта ,,Темида вижда детето" след завършване на целия двустепенен обучителен курс са сертифицирани общо 116 прокурори, съдии, следователи, социални работници и психолози, участващи в екипите по Координационния механизъм, разпределени в общо 5 обучителни групи. През 2025 г. за тези групи е разработен трети етап, посветен на решаване на казуси с елементи на домашно насилие и нов модул за работа с висок професионален интегритет по случаи със сложен нравствен компонент, който предстои да бъде проведен от екип на ФРП.