
Шестата обучителна група по проекта ,,Темида вижда детето" завърши на 28.03.2025 г. във Велинград своя първи тридневен обучителен цикъл, посветен на ,,Добри практики за ефективно екипно функциониране по координационния механизъм по случаи с деца-пострадали и извършители на престъпления". Провеждането на тези обучения е сред ангажиментите на ФРП като партньор по проекта.
Програмата включваше теми за формиране и управление на продуктивни екипи по Координационния механизъм, жизнен цикъл на екипа, екипни роли, изграждане на култура за работа в екип, емоционално-интелигентнто екипно взаимодействие, инструменти за създаване на ефективна организация на работния процес, управление на комуникацията, устойчиво и гъвкаво екипно функциониране. Съдържанието без съобразено с профила на препочитанията и потребностите на групата, измерени чрез предварителен въпросник. Материята бе поднесена от екип на ФРП чрез съчетание на интерактивни лекции и практически упражнения, сред които симулативни игрови задачи в малки екипи, индивидуални и групови тестове и дискусионни формати.
Поради големия интерес към обучителните дейности по проекта до участие бяха допуснати 26 участници, повече от предвидения максимален брой. От тях 21 са прокурори и следователи, а останалите са съдии и разследващи полицаи. Участниците идват от окръжното и районното ниво на всички апелативни райони.
В обратните си връзки участниците споделят, че всичко чуто им е било изключително полезно и надхвърля очакванията им по своя обем, съдържание и практическа полезност, а ,,разчупеният стил на преподаване ангажира в пъти повече участниците". Макар всеки да е извлякъл за себе си различни ползи, особено високо участниците оценяват получените умения в областта на начините и стиловете на общуване, факторите и инструментите на ефективното екипно функциониране, управлението на времето и здравословните конфликти, както и разширеното самопознание и самоосъзнатост по различни въпроси. Участниците се обединяват около препоръки за продължаване и надграждане на обучението и развиването му в по-дълги и богати по теми формати.
През есента на участниците предстои да преминат през втори тридневен тренинг, част от двустепенните обучителни курсове по проекта, на тема ,,Добри практики за провеждане на наказателни производства с участие на дете". Неговата програма предвижда задълбочена работа с наднационалните и националните нормативни режими и установените добри и непрепоръчителни национални и чуждестранни практики, разпознаване на уязвимости при децата, на процесуалното им значение и формиране на процесуален отговор. Материята се преподава чрез симулативно решаване на казуси в малки и големи групи с участие на дете. Едва след успешното преминаване и през двата етапа участниците получават сертификати за специализация по смисъла на Директива 2016/800 на ЕС.
Проектът ,,Темида вижда детето" се изпълнява втора поредна година в партньорство с Асоциацията на прокурорите в Българя и финансовата подкрепа на семейна фондация ,,Лъчезар Цоцорков" по програмата ѝ за детско правосъдие. Проектът надгражда резултатите от предходен проект на Асоциацията на прокурорите в България, изпълняван съвместно с експерти на ФРП - ,,Детска пътека". Двата проекта са част от две традиционни стратегически линии на двете организации, посветени на развиване на системата за детско наказателно правосъдие в България и на изграждане на модерни, основани на знание и висок интегритет професионални практики.
През 2024 г. по проекта ,,Темида вижда детето" са сертифицирани общо 116 прокурори, съдии, следователи, социални работници и психолози, участващи в екипите по Координационния механизъм, разпределени в общо 5 обучителни групи.