
Общо 116 участници, разпределени в 5 групи, получиха сертификати за завършено специализирано двустепенно обучение по детско правосъдие по проекта ,,Темида вижда детето“, изпълняван от Асоциацията на прокурорите в България в партньорство с ФРП. Вторият цикъл, с който обученията завършиха, бе проведен от екип на ФРП в Старосел в периода 21.10-20.11.2024 г. на тема ,,Добри практики за провеждане на наказателни производства с участие на дете“. Екипът включваше доц. Ива Пушкарова, адв. Диляна Гитева и доц. Алексей Пампоров.

В предобучителния период участниците попълниха въпросник за потребности и предпочитания, разработен по предмета на втория обучителен цикъл. Най-голям бе делът на респондентите, които заявяват опит по конкретни дела с участие на дете (72%). Около 15% определят опита си в материята на детското правосъдие като високоспециализиран или като продължителен и богат, като сред тях са почти всички представители на социалните професии (психология, педагогика, социални дейности). Повечето респонденти (64 %) оценяват знанията, уменията и опита си като основни, при недостиг на специализирани, като равни дялове от по 13 % считат, че имат тесни познания по конкретни въпроси, но им липсват основни знания, съответно, че знаят всичко необходимо и желаят да предадат опита си на по-неопитни колеги.
От темите на обучението най-голям предварителен интерес привличат практическите препоръки за водене на разпит на дете, специфичните процесуално-значими уязвимости, изискващи съобразяване при воденето на делото, и въпросите на практики в нарушения на закона и техните правни последици. На следващо място са темите за възможностите на съдебната психологична и психиатрична експертиза по дела с участие на дете, стандартите за изготвянена индивидуална оценка и личностна характеристика, балансирането на правата на жертвата и извършителя в процеса и възможностите на практиката да компенсира непълно транспониране на общностното право.
На основата на заявените потребности и опит програмата на обучението бе разработена с акценти върху добрите практики за провеждане на наказателни дела с участие на непълнолетен обвиняем или задържан и с участие на дете-пострадал или свидетел и върху разпознаването на уязвимости при децата, участващи в наказателно производство, разпознаване на процесуалното им значение и формиране на процесуален отговор. Обучението стартира с интерактивни лекционни панели с групово решаване на малки казуси. Целият втори ден бе посветен на симулативно решаване на усложнен казус в координационен механизъм, в който централен елемент бе подготовката и провеждането на симулативен разпит на пострадало дете-свидетел и работа с видеоконферентен запис на разпит на 9-годишно дете-свидетел, представен в различни комуникационни стилове.
Сред големите постижения на първия обучителен цикъл, проведен през юни 2024 г. във Велинград, бе запазването на състава на групите. В периода между обученията участници останаха в контакт поради взаимен интерес от професионално общуване, насърчаван от преподавателския екип с периодичното изпращане на информация и материали за следващия цикъл. В резултат и на това по време на второто обучение бе напреднал процесът на групова синергия и образуване на групова идентичност. По време на второто обучение групите по-подчертано се отличаваха една от друга.
Всички групи работеха при постоянен и интензивен групов процес без да имат нужда от загряване. Симулативният метод имаше огромен успех сред всички групи, вкл. елемента на жив разпит и на аналитична работа с различните комуникационни стилове на дете-свидетел.
Анализът на обратните връзки очертава равномерна и пропорционална усвояемост на целия обучителен материал без необходимост части от него да бъдат преработвани. Участниците споделят удовлетвореност в получените знания във всички области на потребности и най-вече в техниките и подходите за водене на разпит в мултидисциплинарен екип. Общата средна оценка за обучението е 4.7 от максимални 5.00 бала.
Универсалната заявка на всички групи е в следните посоки:
- продължение на обученията при запазване на акцента върху интерактивни симулативни обучителни техники, имитиращи реална работна среда с реални казуси, и на подготвени да работят с групови процеси лекторски екипи;
- създаване на трети обучителен цикъл с въвеждане на допълнителни модули за домашно насилие и професионален интегритет и задълбочаване на уменията във вече преподадената материя с нови упражнения и решаване на повече казуси.
Обученията завършиха с разработване и изпращане на всяка група на озвучено филмче със снимките от обученията на групата и допълнителни, поискани от участниците, материали.