111-696x696.png
Започна подготовката за Единадесетата поредна национална конференция по биоетика и биоправо - 2023

Единадесетата Национална конверенция по биоетика и биоправо ,,Човек и природа" ще се проведе на 11-12.12.2023 г. в Ректората на СУ,,Св. Климент Охридски". Тя се организира от съвместно от Фондация за развитие на правосъдието и Професионален сайт “Предизвикай правото!” в рамките на съвместен проект на двете организации ,,Модерни правни решения: право и етика в националните биополитики“, който се изпълнява от 2013 г. под ръководството на проф. д.н. Стоян Ставру. Тази година конференцията е подрепена и от секция “Етически изследвания” към Института по философия и социология при Българската академия на науките и магистърска програма “Интегративна биоетика” във Философския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.

Конференцията има за цел да насърчи развиването на основани на знание биоправни и биоетични решения на актуални интердисциплинарни проблеми, като подложи на професионална публична дискусия набрани на конкурсен принцип проучвания на практици и изследователи от различни области на хуманитарното знание. Както и предходните девет конференции, Единадесета национална годишна конференция търси да разшири аудиторията, ангажирана с проблемите на биоправото и биоетиката, сред различни професионални общности.

Конференцията е предназначена за всички, които се интересуват от въпросите на биоетиката и биоправото и търсят техните възможни решения в български контекст. 

Конкретни примерно и неизчерпателно посочени насоки на Единадесета национална годишна конференция по биоетика и биоправо „Човек и природа“ са:

– биоетични и биоправни аспекти на въплътеността, човешкото тяло и различните форми на неговата обективация;

– философски и юридически измерения на съотношението “природа-култура”;

– философски интерпретации на границата между естествено и изкуствено;

– природа и естетически опит;

– организъм и околна среда;

– човек и други живи същества;

– усилване на способностите и границите на човешката природа (трансхуманизъм);

– бъдещето на природата след човека (постхуманизъм);

– ролята на концепциите за Земята като единно цяло (“Гея”, “Медея” и др.);

– значение на системната теория при разработването и прилагането на съвремените био и екополитики.

Повече организационна информация тук