1. Граници на наказателната репресия в Европа: режими на най-тежкото наказание, Ива Пушкарова, сп. Теза, бр. 7/ 2013 г., стр. 51-72.
3. Изключителността в Наказателното право: доживотният затвор без право на замяна и правото на помилване, Ива Пушкарова, сп. Теза, бр.5/2013 г.
2. Домашното насилие като изключително тежко престъпление по чл. 38-38А от НК. Изследване на съдебната практика. Антоанета Котларова, сп. Общество и право, бр. 5 и 6 / 2015 г.
3. Жената като извършител на изключително тежки престъпления по смисъла на чл. 38-38а от НК. Съдебна практика. Антоанета Котларова, ФРП, 2015 г.
4. Индивидуализация на доживотния затвор и на доживотния затвор без замяна при условията на чл. 58а от НК. Ива Пушкарова, сп. Общество и право, бр. 5/2015 г.
5. Съдебна практика по приложение на по-неблагоприятния закон при налагане на доживотен затвор. Съотношение на доживотния затвор с доживотния затвор без замяна. Ива Пушкарова, сп. Съвременно право, бр.5/2015 г.
6. Серийната престъпност в България. Криминологичен анализ по случаи от българската съдебна практика. Косьо Иванов
8. Наказателноправно значение на посткриминалните действия на извършител на изключително тежко престъпление. Изследване на съдебната практика. Доли Траницова, сп. Общество и право, бр.8-9/2015 г.
9. Жертвите на изключително тежките престъпления. Изследване на съдебната практика. Доли Траницова.
10. Замяната на наказанието доживотен затвор с лишаване от свобода по чл. 38а, ал. 3 от НК: законов режим и съдебна практика. Ива Пушкарова, сп. Съвременно право, бр.6 / 2015 г.
11. Приложението на редукцията на доживотния затвор и на доживотния затвор без замяна по чл. 58А от Наказателния кодекс. Бисер Троянов, съдия във ВКС, Доклад, изнесен на конференция ,,Изключително тежките престъпления и отговорът на държавата", проведена в София на 13.11.2015 г. от ФРП.
12. Замяната на доживотен затвор с лишаване от свобода по чл. 38а, ал. 3 от НК, доклад на Пламен Пачев, прокурор във ВКП, на конференцията ,,Изключително тежките престъпления и отговорът на държавата“, 13.11.2015 г., София.
13. Правното третиране на наказуеми деяния и тежки престъпления в Германия, изказванена Торстен Гайслер, директор на Правната програма за Югоизточна Европа на Фондация ,,Конрад Аденауер“, на конференцията ,,Изключително тежките престъпления и отговорът на държавата“, 13.11.2015 г., София (превод от немски език).
14. Значение на възрастта на извършителя на изключително тежко престъпление при индивидуализация на доживотния затвор без замяна в българската съдебна практика. Ива Пушкарова-Гочева, с. Общество и право, сп.10/2015 г., с.13-35.
15. Правно-етични аспекти на медицинската грижа за лишените от свобода при упражняване на правото на помилване Ива Пушкарова-Гочева, Доли Траницова, сп. Общество и право, бр.9/2016.
16. Съдебни подходи към чистото съдебно минало на извършител на изключително тежко престъпление при индивидуализация на доживотен затвор без замяна. Ива Пушкарова-Гочева, сборник от научна конференция ,,Наказателното законодателство - традиции и перспективи" (29.02.2016 г.), Издателство на СУ.
17. Значение на психичното здраве на извършители с личностови разстройства при индивидуализация на най-тежките наказания .Ива Пушкарова-Гочева, сборник на НБУ, 2016.
18. Промени в приложното поле на чл. 24 от НК след въвеждането на доживотния затвор и доживотния затвор без замяна и на редукцията на наказанията по чл. 58а от НК. Ива Пушкарова-Гочва, сборник на АМВР ,,Приложни аспекти в превенцията, разкриването и разследването на престъпления“, 2016 г.
19. Значение на психичната болест на извършител на изключително тежко престъпление при индивидуализацията на най-тежките наказания доживотен затвор и доживотен затвор без замяна в българската съдебна практика, Ива Пушкарова, сборник на НБУ ,,25 години департамент ,,право" на НБУ", 2017.
20. Стандарти на Европейския съд по правата на човека в областта на най-тежките наказания: съответствие на доживотния затвор без замяна с чл. 3 от ЕКПЧ в контекста на практиките по помилване, Ива Пушкарова, Сборник на НБУ ,,10 години България в ЕС - въздействие върху развитието на публичните политики и законодателството", 2017.
БЕЛЕЖКА: Пълните текстове на изследванията се публикуват след приключване на процедурите на ФРП по рецензиране, а ако са публикувани и от друг издател - в съответствие с авторското право.